%100 Müşteri Memnuniyeti

Online satışlarımız güzel artıyor, tüm Türkiye’ye ürünler yolluyoruz, sizlere ilginiz için çok teşekkür ediyoruz.

Artan hacimle beraber çeşitli kargo problemi ile de karşılaşabiliyoruz, önemli bir kısmı dönem dinamiklerinden, bir kısmıda kargo şirketlerinin yapısal sorunlarından kaynaklanıyor. Kargocuların yaşadığı zorlukları ve sıkıntıları anlıyoruz ama nihai sorumlunun biz olduğumuzu ve sizlere yansıyan tatsızlığın telafi görevinin de bizim olduğunu biliyor ve kabul ediyoruz.

Hata oranı şu sıra maalesef %10 larda geziniyor, kabul edilebilir bir rakam değil. Paketler vaktinde teslim edilmiyor, paketler kayboluyor, seyrek olarak da bizim özenle hazırladığımız paketlerimizin adreslere parçalanmış, darma dağınık vardıkları oluyor.

Biz bu değiliz, ve üstünde hummalı çalışıyoruz. Sizlere %100 memnuniyeti yaşatmak (telafiler ile de birlikte) istiyoruz.

Hatasızlık istesek de bu dönemde olamayacak, bize mahsus bir durum da değil, ama şu garantiyi vererek en azından telafisi olacağının rahatlığını yaşamanızı istiyoruz: Kargo hatalarından kaynaklanan herhangi bir gecikme, yanlışlık vs sıkıntı halinde, bize yazacağınız bir talep e-postanız ile tercihinize göre, ödemeniz tarafınıza iade edilir veya aynı paket bedelsiz olarak tarafınıza tekrar yollanır.

Siz memnun olursanız, biz mutlu olur ve büyürüz.